Kategoriler

Kadayıf Dolması

1 Kg Kadayıf dolmasın da 10 Adet bulunmaktadır. Vakumlu ambalajda şerbetli bir şekilde sizlere ulaştırılmaktadır.

Stok Kodu:  24
60,00 TL (KDV Dahil)
Taksitli Fiyatı : 4xTaksit Bulunamadi
Hemen Al
Sepete Ekle
Ürün Detay Görsel

Ödeme Seçenekleri

Erzurum mutfağı denince ilk akla gelen hamur işi yemekler ve tatlılardır. Bunlardan ülkemizde en çok bilinen Erzurum kadayıf dolmasıdır. Tel kadayıfın tepsiye serilerek ve arasına ceviz kuyularak  hazırlanan tepsi kadayıf halinin yanın da  Erzurum mutfağının dolma şeklin de sarılarak yapılan haline de Kadayıf dolması denilir.  Kadayfın, bu hail ile Erzurum mutfağıdan ülkemize yayıldığını herkes bilir.  Özellikle ramazanlarda iftar sofralarının vazgeçilmez tatlısı olan kadayıf dolmasının tarihçesinde tel kadayıfın öncelik olarak varlığını görmekteyiz.

Tel kadayıfın Selçuklular dönemine kadar uzanan bir geçmişi olduğunu tarihi kaynaklardan öğrenmekteyiz. Tel kadayıf, Selçuklu ve Anadolu beylikleri döneminde sofralarda ve aşhanelerde yapılmakta idi. Sultanların, sofralarında sürekli görmek istediği tatlı olarak tepsi kadayıfın özel bir yeri olduğu bilinmektedir.

Tel kadayıfın Erzurum’da ünlenmiş hali ise, içi bol cevizle sarılıp yumurtaya bulandıktan sonra kızartılarak şerbetle taçlandırılan kadayıf dolmasıdır. Erzurum’da fındık ve fıstık yetişmediği için,tel kadayıfın içerisine Erzurum’da yetişen Tortum cevizi koyulmaktadır.

Havanda öğütülen Tortum cevizi ( çok küçük taneler olmayacak şekilde-iri taneler halinde ) tel kadayıfın arasına yerleştirildikten sonra sıkı olmayacak şekilde sarılarak dolma haline getirilir ; ardından başka bir kapta hazır bekletilen çırpılmış yumurtaya bulandırılarak yurmurtayı çekmesi sağlanır, kızdırılmış yağda çıtır kıvama ve altın sarısı rengini alana kadar kızartılır. Soğuk şerbetin içine atılarak bir süre bekletilir. İster hemen çıkarılarak sıcak sıcak yenir. İster soğuk olarak çay ile servis yapılır.

Benzer Ürünler

Ürünler yükleniyor